Kto ty jesteś? – Polak mały

Jaki znak Twój – Orzeł biały…”

Zapewne każdy z nas rozpoznaje fragment wiersza Władysława Bełzy. Najprawdopodobniej uczyliśmy się go w przedszkolu, szkole lub domu rodzinnym od rodziców czy dziadków. Często właśnie w ten sposób rozpoczyna się edukacja patriotyczna.

Co to takiego ten patriotyzm?

Zgodnie z Wikipedią „patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar; pełna gotowość do jej obrony, w każdej chwili. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a także gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem
i społecznością”.

Od kiedy powinniśmy uczyć patriotyzmu?

Tę lekcję warto zacząć jak najwcześniej. Oczywiście musimy mieć na uwadze wiek dziecka
i odpowiednio dostosować nasze postępowanie. Powinniśmy także pamiętać, że maluch uczy się głównie przez obserwację i naśladownictwo. Dlatego też od przekazu słownego ważniejsza jest nasza postawa i działania.

W jaki sposób możemy uczyć dzieci patriotyzmu?

Tradycje rodzinne

Rodzina to dla dziecka główny wzorzec. To właśnie tutaj uczy się ono pełnienia określonych ról, obowiązków, a także samodzielności, kultywowania miłości, przyjaźni. Tu poznaje piękno polskich obyczajów, tradycji, gwarę, tańce i historię rodzinnej miejscowości. To co zostanie wpojone mu w dzieciństwie będzie miało odbicie w jego dorosłym życiu.

Rodzinne spacery i wycieczki po bliższej i dalszej okolicy.

To świetna alternatywa dla weekendu przed telewizorem, umożliwiająca kontakt z przyrodą na żywo. Nie ma lepszej okazji do poznania naszego kraju, podziwiania pięknych krajobrazów oraz do zacieśnienia więzi rodzinnych. Dzięki wycieczkom możemy pokazać dziecku zamki, muzea, skanseny, ciekawe wystawy i a tym samym przybliżyć mu polską kulturą i historię,

To wszystko może stać się udziałem naszej rodziny, gdy tylko zdecydujemy się opuścić cztery ściany i i wyruszyć w drogę.

Dbanie na co dzień o czystość języka i poprawność polskiej wymowy

Dbanie o nasz język to kolejny wyraz patriotyzmu. Jesteśmy Polakami, więc mówmy poprawnie po polsku i taki wzorzec przedstawiajmy dziecku. Za wzór może nam posłużyć literatura. Czytanie książek pozwoli na osłuchanie się z poprawą polszczyzną. Świetnym utrwaleniem będzie zabawa w teatrzyk lub odgrywanie ulubionych utworów literackich, które umożliwią maluchowi zastosowanie w praktyce tego co usłyszał.

Czytanie i rysowanie polskich legend

Dla najmłodszych wybieramy proste formy i metody odpowiednie dla ich percepcji. Doskonałym sposobem będzie więc czytanie lub opowiadanie legend związanych z Polską, a następnie wspólne wykonanie ilustracji lub pokolorowanie gotowej ilustracji. Tekst wysłuchanego utworu może być również doskonałą okazją do rozmowy i wyjaśnienia niezrozumiałych dla malucha kwestii lub ewentualnego poszerzenia tematu, gdyby dziecko było nim zainteresowane.

Symbole narodowe

Również już od najmłodszych lat możemy uczyć dzieci szacunku dla flagi, godła oraz hymnu narodowego. Warto wyjaśnić skąd się wzięły nasze barwy narodowe oraz pokazać, jak powinniśmy się zachowywać podczas śpiewania i słuchania Mazurka Dąbrowskiego. Jeżeli jest taka możliwość warto nauczyć dzieci zawieszania na domu flagi podczas świąt państwowych.

Słuchanie i śpiewanie piosenek o Polsce

Słuchanie pieśni patriotycznych może być kolejną lekcją patriotyzmu. Jeszcze lepiej, gdy dziecko ma możliwość samo poczuć niezwykłego ducha tych utworów np. poprzez ich śpiewanie na specjalnych konkursach pieśni i piosenek patriotycznych, które coraz częściej organizowane są przez szkoły lub domy kultury. Występ maluchów wystrojonych w harcerskie mundurki to niezwykłe przeżycie zarówno dla występujących, jak i oglądających.

Udział w patriotycznych wydarzeniach

Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko kochało i szanowało swoją ojczyznę nieodzownym elementem edukacji jest udział w wydarzeniach patriotycznych. Są one zarówno wyśmienitą rozrywką,
a także dzięki towarzyszącym im historycznym rekonstrukcjom, spektaklom i koncertom, niecodzienną lekcją historii. Zastąpić je może oglądanie programów telewizyjnych celebrujących święta państwowe, co również może stać się pretekstem do rozmowy o historii Polski. Oprócz tego swoistą lekcją patriotyzmu są apele szkolne, gdzie dziecko może być odbiorcą, który przyswaja określoną wiedzę, albo artystą, który oprócz nauki przekazuję zdobyta wiedzę kolegom.

Szacunku do Ojczyzny należy uczyć od najmłodszych lat. Tylko wtedy będziemy silnym narodem, który wie co dla niego ważne i nie wstydzi się przyznać do swoich korzeni.